Zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, wspieranie dodatkowych form spędzania czasu wolnego - Organizacja gry miejskiej „Razem wolni od uzależnień…”
Do realizacji zadania wybrano szkoły podstawowe i gimnazjalne z dzielnicy Łódź Widzew i Śródmieście. Do udziału w projekcie zaproszonych zostało 10 szkół.
I etap: obejmował przeprowadzenie zajęć informacyjno-warsztatowych z zakresu profilaktyki uzależnień dotyczące następujących zagadnień:
- samopoznanie i oceniania swoich mocnych i słabych stron
- rozpoznawanie i kontrolowania swoich emocji
- określanie swoich celów życiowych
- kształtowanie postaw asertywnych i umiejętności odmawiania
- analizowanie zachowań agresywnych i zapobieganie im
- co to jest uzależnienie
- jak ustrzec się nałogów
II etap: Przeprowadzona zostanie terenowa gra miejska, promująca zdrowe życie, bez alkoholu i narkotyków, w zgodzie z naturą oraz opierająca się na poznaniu środowiska kulturowego najbliższego otoczenia.
Gra miejska to forma łącząca rozrywkę i naukę, w której istotnym elementem jest przestrzeń miejsca z jej wieloma kontekstami. Łączy w sobie elementy, happeningów ulicznych oraz gier komputerowych.
Uczestnicy gry będą mieli za zadanie rozwiązanie zadań przygotowanych przez organizatorów, umieszczonych w różnych punktach miasta. Wszyscy uczniowie, podzieleni na zespoły otrzymają szczegółową mapkę z zaznaczonymi punktami gry. Zadania opracowane przez organizatorów związane są z profilaktyką zachowań destrukcyjnych jak i środowiskiem miasta w którym żyją.
III. Ewaluacja projektu pod kątem realizowania podobnych działań w roku przyszłym.